Формування читацької компетентності школярів –актуальна проблема сьогодення

26 жовт. 2015
Формування читацької компетентності школярів –актуальна проблема сьогодення

Чи любите ви читати? На це питання відповісти непросто. Ми живемо у світі сучасних інформаційних технологій. То чи варто прагнути до того, щоб закохати дитину в книжку, у процес читання? Спілкування з книжкою дарує насолоду, відчуття слова, воно змушує нас міркувати, сперечатися з автором або героями твору, врешті-решт, читаючи, ми розвиваємось. Але ми - вчителі, бібліотекарі – звикли до того, що книга є джерелом натхнення. Чи стануть наші учні справжніми читачами, чи зможуть полюбити книжку так, як любимо її ми? Саме на ці питання намагалися відповісти учасники круглого столу «Формування читацької компетентності школярів на уроках української літератури та в позаурочний час шляхом використання інноваційних технології» - учителі української мови й літератури та бібліотекарі шкіл району.

Читацька компетентність, що є складовою загальної культури особистості, набувається учнями в процесі активної пізнавальної діяльності та діалогу з твором, автором, літературним героєм, однокласниками, педагогом, бібліотекарем. Тому у шкільних програмах з літератури робиться постійний акцент на вихованні в школярів потреби в читанні, інтересу до художнього слова, розширенні читацького досвіду, розумінні прочитаного. Усе це забезпечують інноваційні технології навчання.

До учасників діалогу звернулася методист РМК Оксана Іванівна Горпинич зі словами про проблеми формування читацької компетентності.

Учитель української мови та літератури Гуляйпільської СЗОШ Світлана Олександрівна Шамрай розповіла про інноваційні технології в системі роботи вчителя української мови та літератури, а Лариса Анатоліївна Підвальна (Комсомольський НВК) розкрила різні погляди на сучасні вимоги до читацьких умінь і навичок школярів.

Діалог продовжила й викликала жваве обговорен-ня учитель української мови та літератури Гуляйпільського колегіуму «Лідер» Олена Миколаївна Рябко, яка поділилися власним досвідом з піднятої проблеми.

У формуванні читацької компетентності школярів велику роль відіграє шкільна бібліотека – саме на цьому наго-лосила бібліотекар Гуляйпільського колегіуму «Лідер» Катерина Олександрівна Панченко та поділилася власним досвідом щодо роботи у цьому напрямку й активної співпраці з учителями-літераторами.

Учасники круглого столу обмінялися думками й дійшли висновку, що, незважаючи на велику кількість методичних розробок з окресленого питання, впровадження їх у практику вивчення літератури, проблема формування читацької компетентності учнів залишається відкритою. Інноваційні технології, на наш погляд, приховують потенційні можливості та ефективні засоби досягнення завдань літературної освіти, передусім з розвитку читацької діяльності школярів.

Макеєва О.В., керівник РМО
вчителів української мови та літератури