Обласний семінар з питань профорієнтації

18 бер. 2016
Обласний семінар з питань профорієнтації

Сутність професійного самовизначення полягає

«у пошуку і знаходженні особистісного смислу в

трудовій діяльності, якою оволодіває,

а потім і виконує людина»

М.С.Пряжніков

18 березня у комунальному закладі «Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1» Гуляйпільської районної ради спільно з комунальним закладом «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти», кафедрою менеджменту та психології організовано і проведено семінар на тему: «Сучасні методи профорієнтації учнів».

Цей семінар був розрахований для 19 заступників директорів з виховної роботи.

Розпочала роботу семінару Минка Г.А., методист районного методичного кабінету, познайомивши присутніх з особливостями профорієнтаційної роботи у районі.

Бабко Тетяна Миколаївна, старший викладач кафедри менеджменту освіти та психології комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради познайомила учасників з новими  розробками та технологіями в галузі профорієнтації школярів, можливістю визначення напрямків професійного розвитку, найоптимальнішими формами профорієнтаційної роботи, принципами організації профорієнтаційних тренінгових занять.

У ході навчального семінару-тренінгу проведено  інтерактивні вправи.

Звернено увагу слухачів на те, що вся профорієнтаційна робота в школі складається з декількох компонентів:

• формування професійного досвіду і професійної спрямованості учнів у навчально-виховному процесі;
  • ознайомлення з професіями, професійними навчальними закладами (професійна інформація), та формування в учнів мотивів вибору професії;
  • організація практичної діяльності відповідно до особливостей учнів, з вимогами обраної професії (професійна активізація);
  • консультаційна допомога учням при професійному самовизначенні;
  • вивчення особистості учня;
  • управління мотивацією вибору професії;
  • перевірка успіхів учня в обраній професії.

При проведенні виховних годин, гурткових занять  використовуються різні форми та методи роботи:

• ігрові процедури, які моделюють певні ситуації, актуалізують проживання деяких феноменів внутрішнього світу людини і дають можливість спостерігати їх «тут і зараз»;
  • робота з науковими та публіцистичними текстами (самостійне читання і організація розуміння через обговорення в групах);
  • дискусії, бесіди, групова робота, інтерактивні лекції;
  • профорієнтаційні ігри;
  • проблемно-ігрові та навчально-професійні ситуації;
  • проведення діагностичних методик з подальшим обговоренням результатів;
  • індивідуальні завдання даються для поглиблення знань з окремих питань з метою підвищення зацікавленості учнів до певних галузей знань, розширення уявлень, про можливості використання своїх здібностей і нахилів;
  • проводяться конкурси на кращий твір, малюнок чи буклет про професію, які широко використовується і на уроках, і при організації позакласної роботи. Їх метою є виявлення учнів, які мають нахили та здібності до певної професії.

Такі конкурси активізують пізнавальну діяльність школярів на уроках та в позаурочний час, поглиблюють їх знання, вдосконалюють вміння та навички як загального, так і професійного, характеру, розвивають у них професійні інтереси та стимулюють творчий потенціал; проводяться тижні художньої творчості, присвячені розгляду певних категорій професії; підготовка рефератів, альбомів, фотомонтаж, про професії сприяє розширенню знань про професії, де учні самим доведеться підбирають необхідний матеріал.

Семінар був цікавий та результативний. Щиро вдячні Тетяні Миколаївні та усім слухачам за активну та професійну співпрацю, за обмін досвідом  та професіоналізм.

Г.А.Минка, методист РМК