Науково-практична конференція вчителів української мови та літератури

Науково-практична конференція вчителів української мови та літератури

В дитинстві відкриваєш материк,
котрий назветься потім — Батьківщина. Л. Костенко
Кожна людина має усвідомити, що без оволодіння державною мовою неможливо стати повноцінним громадянином своєї держави, патріотом України та й просто інтелігентною людиною, кваліфікованим спеціалістом будь-якої галузі господарства.
Національна самосвідомість особистості – розуміння і почуття належності до етнічної спільноти як результат освоєння культури, традицій, звичаїв свого народу. Актуальними сьогодні є думки І.Огієнка та В.Сухомлинського про те, що до найважливіших ознак нації належить рідна мова, а з нею витворена культура, яка стає душею нації, її духом. Зокрема, В.Сухомлинський зазначав, що в руках педагога слово є могутнім виховним засобом, яке здатне піднести, звеличити людину в її власних очах, утвердити її патріотичну свідомість і громадянську гідність, на все життя відкрити в її серці невичерпні й вічні джерела любові до своїх предків.
Тож перед викладачем-словесником постає важливе завдання – сформувати національно-мовну особистість, яка виявляє інтерес до вивчення української мови й літератури, відчуває потребу у здобутті знань і виробленні комунікативних умінь. Саме про це йшлося на науково-практичній конференції на тему «Формування національної свідомості в учнів на уроках української мови та літератури», яку провели члени районного методичного об’єднання вчителів української мови та літератури.
Перед учасниками конференції виступили Оксана Іванівна Горпинич, методист районного методичного кабінету, Оксана Володимирівна Макеєва, керівник районного методичного об’єднання. Вчитель української мови та літератури Олена Миколаївна Рябко розкрила теоретичний аспект піднятої теми та поділилася власним баченням її розв’язання.
Особистим досвідом у формування патріотизму на уроках мови та літератури поділилися Ірина Миколаївна Бончева (Мирненська ЗОШ) та Наталя Борисівна Шаповал (Верхньотерсянська ЗОШ).
Особливу роль у формуванні громадян-патріотів відіграють уроки літератури рідного краю, адже мета уроків літературного краєзнавства - осягнення учнями глибинної сутності спадщини митців свого краю, космосу духу земляків, реалій дійсності, сприйняття й поціновування їхнього художнього набутку, плекання почуття гордості за творчих людей, славних краян. Підтвердження цього став урок літератури рідного краю у 9-му класі на тему «Життя і творчість Івана Азарова. Збірка «Батьківський сад», який провела для учасників конференції Людмила Іванівна Стасик, учитель української мови та літератури Гуляйпільської ЗОШ №1. Працюючи над проблемним питанням «Чи можна вважати життя і творчість Івана Азарова зразком служіння своєму народові?», учні висловлювали свої, часто неординарні думки, аналізували життя й творчість поета, його вірші, пов’язуючи їх із сучасністю. Та найважливіше, що відбувся полілог між читачем - твором - автором, що школярі осягнули художню реальність, пережили естетичну насолоду і знайшли ті високі ціннісні орієнтації та вчинки, які облагородили їхні душі.
Макеєва О.В., керівник РМО вчителів української мови